úterý 27. listopadu 2007

Zahájení první vědecké rady

Vážení dámy a páni profesoři, docenti a kolegové,

je mi potěšení přivítat Vás na první vědecké radě devátého děkana Fakulty technologické UTB ve Zlíně.

Dovolte mi taky při této příležitosti vzpomenout na několik momentů spojených s touto místností. Poprvé jsem do ní vstoupil někdy v září roku 1968 jako středoškolský student. Pozvali nás vysokoškoláci, abych společně postupovali v protestech proti invazi spojeneckých vojsk. Jeden můj kolega tehdy navrhoval nějaký nesmyslný protest a zdůvodňoval to tím, že ze zasedací místnosti děkana FT je pěkný rozhled na celý Gottwaldov.

Tehdejší děkan doc. Borkovec hned reagoval:

„Pánové, máte pravdu, že z této místnosti vidět daleko, ale nezapomínejte na to, že tato místnost je vidět z mnohem větší dálky, než je vidět z ní!!!“

Na první silné zážitky z mládí se nezapomíná a tak jsem si dnes dovolil se s Vámi o tuto dávnou příhodu podělit. Má to jistou paralelu s dnešním setkáním. Tehdy v šedesátém osmém jsme se my, středoškolští studenti, domnívali, že z této místnosti jsme schopni ovlivňovat nejen chování velmocí, ale zachránit lidstvo od bouří a katastrof. Poprvé jsme si prožívali, že je na nás z takové dílky vidět.

S odstupem času oceňuji tehdejší děkanovu repliku a snažím se domýšlet, co všechno tehdejší vedení udělalo, aby nově budovaná bárka FT VUT mohla vyplout do badatelských moří a vědeckých oceánů.

Dnes se naše loď již může chlubit několika obtížnými plavbami po světových mořích. Nebylo nikdy snadné. Úspěšné mise se nedají řídit, ani plánovat jen z místnosti s pěkným rozhledem na Zlín.

Proto se mí předchůdci a naposled i nové vedení FT snažili hledat takové lidi, kteří ze svých pracovišť vidí dál, než na Zlín a na které se pohlíží z větších vzdálenosti, než je naše země.

Naštěstí, dnešní studenti již nevnímají otázky šedesátého osmého roku jako problém, který by byl aktuální pro tuto místnost.

Dámy a pánové, vítám Vás na pomyslné palubě lodi FT UTB ve Zlíně.

Pro Vaše rozhledy a Váš věhlas jsme si Vás vybrali jako členy Vědecké rady Fakulty technologické a jsme Vám vděčni, že jste naši nabídku přijali.

Očekáváme, že nám na naší plavbě pomůžete vyhnout se ledovcům, mělčinám a bezvětrným dnům.

Ze srdce bych si přál, abychom po čtyřech letech v poklidném přístavu mohli předávat kormidlo s dobrým pocitem lidí, kteří zvládli plavbu ve všech podmínkách, jenž nám osud připravil.

---

Oficiální zahájení první vědecké rady děkana FT UTB ve Zlíně, v zasedací místnosti č. 311 dne 27. 11. 2007.

středa 21. listopadu 2007

M.Pismennyj: Formule pravdy

Text ruského přítele Jaroslava Kovandy.

Формула правды

Известный чешский скульптор и поэт Ярослав Кованда, стихи которого пару лет назад публиковал "Меценат и мир", недавно представил в городе Злине свои скульптуры. Выставке (ее проспект мы предлагаем вниманию читателя) мастер дал замечательное название: "Напротив Мысльбека".

Йозеф Вацлав Мысльбек (1848 - 1922) - это, можно сказать, визитка чешского изобразительного искусства. Его влияние ощутимо во всем, что этот народ сделал в скульптуре. Всякий, кто бывал в Праге, наверняка хранит фотографию по меньшей мере одной работы Мысльбека. Это фигура святого Вацлава на Вацлавской площади, у которой не сфотографировался только ленивый или безразличный гость чешской столицы.

Творчество Мысльбека кратко можно охарактеризовать тремя словами: патриотизм, лиризм, реализм. В этом перечислении все три слова - на первом месте. Зачастую их даже можно сопроводить словом "героический" - когда речь идет о таких фигурах, как святой Вацлав, которые творят собой основу чешского национального самосознания. Этот князь, живший в десятом веке, боролся за независимость своего народа и был убит, когда ему едва перевалило за двадцать.

"Напротив Мысльбека" - это не только название. Им точно выражена главная мысль, которую хочет сообщить нам художник. При первом же взгляде на эти слова, напечатанные на проспекте, видно, что Ярослав Кованда обращает наше внимание именно на отражение в сегодняшнем дне основных идей Мысльбека. То есть, он предлагает нам посмотреть, каковы сегодня в Чехии реализм, лиризм и патриотизм и их героичность, во что переменились они в современной жизни.

Тут же, на проспекте, мы видим фотографию главной работы, представленной на выставке. Это деревянная раскрашенная скульптура "Авраам и Исаак".

Библейская история о том, как Авраам, чтобы доказать верность Всевышнему, пытался принести в жертву единственного сына своего, Исаака, а Бог не позволил ему сделать это, широко известна в изобразительном искусстве под названием "Жертвоприношение Авраама". Здесь, почти так же, как на других изображениях на эту тему, мы видим связанного мальчика, перед которым на коленях стоит отец. Одной рукой отец закрывает сыну глаза, а другую - с зажатым жертвенным ножом, похожим на зубило, - занес над собой, чтобы совершить священное действо. Однако из головы Авраама явилась некая неясная фигура с головой, повторяющей форму жертвенного ножа, и удерживает страшную руку, как бы желая сказать, что тут не священнодействие, но убийство.

Каждый штрих на этой скульптуре нагружен глубоким смыслом. Тут и пустая грудь Авраама, где дыра вместо сердца, и мычащее в муке познания почти скотье лицо его, и мощные грубые руки, способные лишь к монументальной работе. Тут и совсем современная обувь Исаака. Да и Авраам - не в хламиде, каким его всюду изображают, но в синих джинсах... Нет, это, конечно, не Библия и не реализм никакой, и никакой не лиризм. Тут изображено нечто противоположное тому, что изображал Мысльбек, а поскольку сюжет - не национальный, но библейский, то есть общечеловеческий, то и обращается автор не только к чешскому зрителю, но ко всем современникам, в какой бы стране они ни жили.

"Опомнитесь! - говорит нам художник. - Вы думаете, что посылая молодежь на закланье в Ираке, Афганистане, Чечне и других современных местах жертвоприношений, совершаете великие дела, но все это - не более, чем гнусное убийство".

Вот такая она - формула правды нашего времени.

Как бы хотелось увидеть эту выставку в Москве! Может быть, Чешский культурный центр отзовется?

М.Письменный

Jaroslav Kovanda: Řeč na zahájení

Abych nedopadl jak při mé výstavě na Vlastivědných oslavách v Žarošicích, kde byla podobná přátelská atmosféra, jakou jsem pociťoval při chystání výstavy tady u Vás, abych se tedy při poděkování za všecku péči nerozbrečel jako tehdy tam, tak promiňte, že nebudu mluvit spatra. Včera večer když jsem si natíral svalstvo alpou, obolavělé z toho táhání zde nainstalovaných soch, mně napadlo, že v tomto prostoru jsou de facto dvě Oddanosti. Ta první a větší, ta tak zatraceně vážná, kde v duchu doby hraje svou důležitou funkci každá žíla, každý sval, a ta naproti, kde jedna ruka je větší a druhá ta menší má částečně simulovat dálku, kde z oka trčí bleděmodrý špalek, který má značit ten vhled oka v nebe šroubovaně řečeno, čili že aktér dramatu vidí anděla, který mu „in last minute“ zachytává ruku, přičemž jak už přede mnou řečeno - všichni tři v jakémsi současném hávu, neboť anděl je spíš podoben nějaké střele.

Shazuji tedy tamtu Oddanost? Asi ano. Ale oddanost k čemu? K nějaké naději, straně, slepotě víry? Čemu hlavně máme být oddáni? Křeči nebo radosti ze života? Povrchu jako je ženská pleť, prcka dítěte, květina, víno anebo k nějakým zaknutlovaným kořenům kdesi v nás a mimo nás? Máme mít oddanost k humoru, k přátelům anebo k ideologii a ve jménu té obětovat i to, co je nám nejdražší?

Jeden můj bývalý přítel v mládí vždy když jsme se třeba k narozeninám obdarovávali a já jsem mu dal nějakou svoji plastiku, on cvičený Olomoucí a jejím historismem, vzal tu moji věc a postavil ji vedle nějakého baroka, a řekl mi, co tomu říkáš? Byl to dobrý trénink. Mockrát jsme si vjeli do vlasů. Takže mně kromě naší ochoty k mé výstavě, pane děkane Petře Hlaváčku, a vašich spolupracovníků, potěšilo, že můžu jakkoliv nemilosrdně být konfrontován i s panem Myslbekem. Je to dobrá průprava pro psychiku. Resp. pro její trénink.

Ale abychom nemluvili jen v kontrastech. Dovolil bych si vás ještě upozornit na tamhle tu drobnější terakotu, kterou jsem nazval Národní Kůň. Jde o můj projekt pro tolik diskutovanou Letenskou pláň. Jde o model 1:125, čili reálná výška by měla být cca 45 m. Zájemcům blíže vysvětlím, kde by mohly být výtahy, kde rampy pro skejťáky, kde výhled na Prahu, kdoví, jestli by v tom břichu koně neměly být i knihy, koneckonců by v duchu zadání nebyly aspoň pod zemí.

Na závěr mé těkavé řeči bych vám chtěl už jenom sdělit, jak vůbec ta socha tamté Oddanosti vznikla. To šla uklizečka po Akademii a potkala školníka a říká mu: „Pane školník, to byste nevěřil, jaký bordel dnes po sobě zanechali študenti v šatnách?“ A pan školník řekl: „Neříkejte!“ A kolem šel akorát Myslbek a viděl toho školníka, to jeho nádherné gesto, a řekl.: „Pane školník, to je ono, zůstaňte tak chvíli!“ Přinesl si skicák a vznikla Oddanost.

Zahájení výstavy soch Jaroslava Kovandy

Honorabile profesores, doctores at scholares, milí hosté, Majstre.

Doufám, že první část oslovení není třeba vysvětlovat, zato druhou nelze nerozebrat. Na Jižní Moravě se lidem, kteří perfektně zvládali své řemeslo, říkalo „Pan Mistr“ nebo prostě „Maistr“. Pozor, na Jižní Moravě pátým pádem voláme „Pane Mistr!“, popřípadě „Mistre“ a někde taky „Majstre!“ Tak měla každá dědina svého Mistra zedníka, kováře, ševce a na Horňácku se tak titulovali cimbáloví primáši.

Jsem rád, že mohu dnes slavnostně otevřít výstavu Majstra Kovandy. Známe se možná již dvě desítky let a seznámili jsme se, kde jinde, než na koštu vín v Buchlovicích. Jarda je poslední umělecký polyhistor, vydal 11 knih, uspořádal desítky výstav. Sochá do karerského mramoru, pískovce, dlabe do lípového, habrového, či dubového dřeva. Odlévá do bronzu, maluje olejem, kreslí tuší. Píše tužkou, perem i na počítači. Redigoval časopis Psí víno. Učil na lidové škole umění herectví…

Na konferencích v Buchlovicích si u vína navzájem chválíme své přednášky a domluvíme se na dišputace v jeho ateliéru. Před několika lety jsme řešili složitosti vývoje lidstva a za námi stál nedodělaný lipový Abrahám. Ve tři hodiny ráno, po třech sedmičkách Sylvánského, jsem místo spaní vytáhl bibli a četl si o Abrahámovi. Byl prvním biblickým patriarchou a praotcem vyvoleného národa - původním jménem Abram. Narodil se v mezopotámském městě Ur, asi 2000 let př. n. l. Byl nejstarší ze tří synů. Oženil se s nevlastní - o deset let mladší - sestrou. Manželství se Sarai bylo stále bezdětné. Na radu své manželky zplodil Abram ve svých 86 letech prvního syna Izmaela, jehož matkou byla služka Hagar. V době, kdy Abramovi bylo 99 let, Bůh potvrdil platnost své smlouvy a zavázal se rozmnožit Abramovo potomstvo, které vzejde ze Sarai. Na znamení platnosti svého slibu změnil jejich jména – Abram na Abrahám (otec mnohých národů) a Sarai na Sáru. V devadesáti letech se Sáře narodil syn Izák, ze kterého vzešel izraelský národ, který posléze dědičně obdržel zaslíbenou zemi Kanaán.

Když se Izák narodil, bylo Abrahámovi sto let. Když pak syn dorůstal, poručil mu Bůh, aby ho obětoval na Hoře Moria. Abrahám, stár a zdrcen se vypraví k hoře, Izák si sám nese otep obětního dříví. Svázal ho, zakryl mu tvář a napřáhl ruku s obětním nožem. V poslední chvíli jej Bůh zadržel a poslal mu k obětování berana.

Po smrti Sáry (127 let) pojal Abraham za manželku Ceturu, která mu porodila ještě dalších šest synů. Abrahám zemřel ve 175 letech v Hebronu, kde byl pochován v rodinné hrobce vedle své první ženy Sáry.

Izákův příběh, správně bychom měli mluvit o zkoušce Abraháma, se stal jedním z nejsilnějších dramat v dějinách lidské kultury. Na toto téma si netroufli ani pozdější mistři řeckých antických tragedií. V evropské kultuře, vycházející z židovsko-křesťanského náboženství si téma „Izákovy oběti“ zkusilo jen pár malířů. Ona je tato starozákonní oběť totiž předehrou příběhu novozákonního. Tentýž Bůh, zkoušející Abrama, nechává zabít svého syna Ježíše. A k tomu již nelze přidat nic dramatičtějšího. To je na první pohled konec dramatu. Jak ale napsal dnes již zapomínaný básník, lékař (léčil mimo jiné i Wericha), cestovatel Hovorka: Není definitivních konců. Kde něco končí, tam začíná tisíce nových možností.

Postmoderní doba rozkládá všechna klasická témata, hledá závislosti v každodennosti, nevnímá časové následnosti …

A tak náš Majster Kovanda v postmoderním duchu znázornil horu Moria jako žlutý kopeček, na kterém pokorně klečí Abram. Oblečený v riflích a na nohách pracovní obuv jistě certifikovanou podle ISO/DIN. Ze soustředěné, emočně vypjaté vousaté tváře obrácené k nebi vystupuje zoufalý zmaterializovaný pohled do nebes. Pravá ruka Abrama - svírající rituální nůž - je zadržována lazurovým andělem. Levou rukou pečlivě zakrývá Izákovy oči. Izák leží beze strachu, na nohách NONAME tenisky s dokonale propracovaným protiskluzným povrchem podešví, jaké se k nám začaly dovážet v devadesátých letech. To vzhledem k době vzniku sochy znamená, že postmoderní Izák se musel odívat a obouvat skromněji, než jeho kamarádi, kteří nosili mnohem honosnější světové značky sportovní obuvi.

Problém oběti je věčný, vyvíjí se jako všechno na světě. Snad jej tak nevnímáme, jako jej vnímali naši předkové, neboť obětování není nic příjemného. Možná namítnete, že jste se setkali s řadou zbytečných obětí. Nicméně, bez oběti to ani dnes nejde. Oběti si prožili všichni, ne jen silní duchem a otcové národů.

Dámy a pánové,

nerad bych tuto dnešní řeč ukončil, tak pateticky. Takže po židovsky, na konec dvě důležité informace. Ta první je špatná. V Anglii zkoumali strach podle profesí. Velmi zle dopadli lékaři, u kterých zjistili, že se nejvíce bojí, mají-li být operováni. Daleko před nimi byli ale učitelé, kteří mají být přezkoušeni.

Dobrá zpráva – Hospodin zkoušel Abraháma až v jeho 112, či 116 letech. To už my učitelé si ani nevzpomene co je to stres ze zkoušky a budeme mít tolik zkušeností s chirurgickými zákroky, že se jich už nebudeme bát.

Děkuji Vám za pozornost.

Proslov pronesený dne 21. listopadu 2007 na FT UTB ve Zlíně při příležitosti slavnostního zahájení výstavy soch Jaroslava Kovandy.