sobota 12. února 2011

Víno a zázraky

Petr Hlaváček a Antonín Blaha
Dámy a pánové
jsme oba realisti, a proto věříme na zázraky. Nejpodivnější na zázracích je totiž to, že se dějí.
Tak dobře, to nebylo naše, to řekli kdysi jiní, ale my si za tím stojíme. (Chesterton, Einstein, …)
Pro hladký průběh naši přednášky prosíme pořadatele, aby umožnili těm, kteří nevěří na zázraky, odsednout si od slušných lidí. Totiž pro ty slušné máme připraven omezený počet kousků zázračně upraveného vína. Jedná se o tyto odrůdy:
Chardonnay, Rulandské modré, Muskát žlutý a Zweigeltrebe, Zweigeltriebe růžové.
Pro jistotu, doporučujeme všem, kteří na zázraky nevěří, ať odejdou ze sálu. Představitelé televize a tisku prosíme, aby v případě pořizování audio-, či video-záznamu s tím neobtěžovali žádného z ministrů vlády.
Dámy a pánové,
Naše přednáška bude rozdělena do tří krátkých částí:
První: Děkujeme, přicházíme.
Druhá: Děkujeme, přijdeme.
Třetí: Závěr a potlesk.
Část první
Zde si musíme položit základní otázku: Proč je u nás po revoluci tak málo zázraků?
Odpověď: Se zázraky je to jako s medailemi v Rusku. Medaili v Rusku dostane jedině ten, kdo už nějakou má. Zázraky může dělat jedině ten, kdo už nějaké udělal. A my jsme se za zázraky styděli, my jsme to na školách mladé neučili, a jak to skončilo, vidíme každý den ve zprávách: zemětřesení, drogy, sex, násilí, předjíždění na dálnicích, sčítání lidu, poplatky u lékaře, Sodoma Gomora…
Ano, my - minimálně my dva - cítíme vinu a je čas se mladým lidem omluvit. Je nám velice líto, že jsme v minulosti neprojevovali dostatečnou občanskou statečnost a neučili Vás, že existují zázraky.
Napravit chyby nebude snadné, nejsou odborníci, není literatura a akreditační komise udělí právo vzdělávat o zázracích pouze těm, kteří mohou prokázat, že za posledních pět let provedli alespoň pět českých zázraků a pokud možno, alespoň jeden v Angličtině. A to by byl první zázrak, kdybychom alespoň jednoho takového našli.
Dále - naše universita si nemůže dovolit presentovat nekvalitní výsledky, akreditační komise nám neuzná žádné neprůkazné, nedokončené, nebo nedokonavé zázraky, a nesmíří se ani se zázraky pouze slíbenými. Zázraky jsou nedostatkovým zbožím a to nemluvíme o víně. Jak říkával náš velký vzor Tomáš Baťa: Neříkejte mi, jak to nejde, hledejte způsob, jak to jde.
Kdo chce být přítomen zázraku, nechť prosím dobrovolně uhradí zázrakový regulační poplatek. Jeho výši jsme odvodili od Julínkova zdravotního regulačního poplatku. Pozor, tento poplatek musí zaplatit všichni přítomní, kojenci, nenarození, důchodci učitelé i novináři.
Upozorňujeme, že poplatek v žádném případě nevracíme, a to ani v případě, že se zázrak nepovede. Prostě zaplaťte, děkujeme, odejdeme a ani Vám neřekneme, jak s penězi naložíme.
Doufáme, že Vás lékaři již vychovali a povinný poplatek Vám lékař taky nevrací, i když vás nevyléčí, nebo když třeba umřete. Jeden důchodce se šel zeptat do ambulance, kolik teď stojí zdravotní poplatek. Sestřička ho zinkasovala, řekla mu, že 30 Kč. On přišel celý šťastný domů a umřel. Ani na pohřeb mu nepřišli.
Navrhujeme, aby od zázrakového regulačního poplatku byli oproštěni všichni přednášející v Buchlovicích, dále osoby obojího pohlaví, které nám alespoň jednou tleskali, a ty které už v životě někdo alespoň jednou zklamal slibem zázraku a slib jim nebyl splněn … Takže zas o nějaký horentní počet nepůjde.
Jaký tedy bude učiněn dnes zázrak?
Experimentální část.
Výroba vína je provázena nutnými technologickými ztrátami. Odhaduje se, že 5 až 7 % vína neskončí v našich útrobách, ale rozlije se. Skončí tedy na zemi, na stole, pod stolem na košili, či halence, na stěnách lahví, skleniček a jinde. Rozlité víno je víno nevratně ztracené. Jen výjimečně se dá olíznout, ale je to jen zanedbatelný objem z vína rozlitého.
Rozlité, či vylité, víno je tedy víno odpadové, i když je to odpad ekologický.
Přičemž tento problém je problémem řešitelným. Stačí převést víno do podoby skupenství tuhého a tudíž omyvatelného. Upadne-li Vám kousek tuhého vína, prostě ho zvednete, opláchnete a pokračujete v konzumaci. U vína v tuhém skupenství prakticky není možné podávat a účtovat podmírové dávky. Všichni naši studenti vědí, že měření hmotnosti je 1000 krát přesnější, než měření objemu. Hmotnost tuhého vína nezávisí na teplotě a odpadají problémy s teplotní objemovou roztažností vína.
A my si dnes dovolíme, zatím v omezeném množství, předložit výsledek našeho zázraku. Jistě jste již pochopili, že zázračnou přeměnu vybraných odrůd tuhého vína ukážeme jen těm, kteří řádně a včas uhradili zázrakový regulační poplatek.
Ti, kteří si připlatí, mohou si kuličku nadstandardně upustit, umýt a pak bezrizikově pozřít.
Další výhody: Ubude skleniček. Takové víno se dá servírovat třeba následovně: stolní víno v průměru tlačenky, pozdní sběr jako moravská klobása, výběr z hroznů jako vídeňský párek, výběr z bobulí jako kuličky.
Navíc - upadlá kulička zanechává stopu na povrchu, se kterým přišla do styku. Skáče, zanechává stopy a je omyvatelná.
Je zdravotně nezávadná, i když pochází z Číny. Prokazatelně byl nosič tuhosti v Číně pozřen a nemáme zprávy, že by Číňanů ubylo. Je zatím neškodný. Určitě bude v krátké době označen jako hrubá vláknina a tudíž zdraví prospěšný. Nosičem tuhosti je sodná sůl kyseliny polyakrylové. Ta jak je známo, nemá žádnou dvojnou vazbu v polymerním řetězci, prochází zažívacím ústrojím, není síťovaná, takže se lehce rozpadne a víno působí okamžitě. V takové kuličce je 99,2 % vína a jen 0,8 % sodné soli.
Dámy a pánové, jak jsme slíbili v úvodu, v závěru přednášky odejdeme, abychom přišli na košt do zámku. Děkujeme.
(upravené)




Žádné komentáře: